Дарованець Катерина
Новачок
Стрес у кота: від чого він виникає та як з ним боротися?
Більшість людей вважає котячий стрес не такою вже серйозною проблемою, щоб вона потребувала лікування. Але ця помилка може коштувати тварині здоров’я. Стрес (напружений стан нервової системи, що є реакцією на зовнішні подразники — стресори) входить до групи захворювань під загальною назвою неврози. Якщо вплив стресових факторів триває довго, організм тварини прагне пристосуватися до нових умов, внаслідок чого змінюється не лише поведінка тварини — можуть відбуватися глибокі зміни у внутрішніх органах і системах, природний захист дає збій і з'являються нові хвороби.
Найчастіше ми говоримо про емоційний стрес, викликаний психологічними стрес-факторами — такими як переїзд, ремонт у квартирі, ревнощі до нової тварини чи немовляти, що з’явилися в домі, втрата господаря, обмеження свободи пересування. Але розрізняють ще кілька видів стресорів:
- Фізичні — травми, кровотеча, опік, обмороження, сонячний удар;
- Хімічні — будь-які отруйні або подразнюючі речовини, такі як побутова хімія, ліки, навіть тютюновий дим, пущений заради жарту в ніс кішці;
- Біологічні — тривале голодування, недостатнє надходження поживних речовин і вітамінів, інфекції будь-якого характеру.
Глибина стресу залежить від міцності характеру, нервової системи та досвіду тварини. Скажімо, якщо ви з котом постійно переїжджаєте з місця на місце, черговий переїзд він може й не помітити, а якщо тварина за десять років ніколи не залишала свого помешкання, то переїзд буде для неї глибоким потрясінням.
Перша фаза стресу — реакція тривоги (стадія мобілізації) проявляється зниженням м'язового тонусу, короткочасним падінням температури тіла, зниженням тиску, хеканням, втратою або зниженням апетиту, або, навпаки, надмірною обжерливістю. На жаль, всі ці симптоми ви можете навіть не помітити, але ось фактори, на які ви неодмінно звернете увагу:
- кішка цілими днями вилизує себе аж до утворення залисин;
- ігнорує лоток, “мітить” територію;
- цілими днями ховається у важкодоступних місцях, виходить лише щоб справити нужду, та ще й вибирає для цього час, коли довкола нікого немає;
- має підвищену збудливість або апатію до всього, панічний стан (метання з боку в бік, крик, слинотечу, нетримання сечі).
Все це — ознаки першої фази стресу. Знайте, що в цей же час у тварини можуть відбуватся локальні крововиливи на слизових оболонках у внутрішніх органах, найчастіше в кишківнику, що може проявитися діареєю.
Друга фаза — фаза адаптації або резистентності. В разі, коли дію подразників припинено, стан тварини нормалізується. Це стадія одужання. Але якщо дія подразників триває, може настати третя фаза стресу — виснаження, коли захисна система тварини не справляється з навантаженням. Характеризується глибокою апатією і байдужістю до всього того, що відбувається, дистрофією, функціональними порушеннями в головному мозку, що зрештою може призвести до загибелі тварини.
Як лікувати стрес у кішок? Для одних тварин буде досить виключити вплив подразників, щоб вони почали одужувати, а іншим доведеться давати снодійні або психотропні ліки, але вирішувати це і призначати медикаменти в будь-якому разі має лише ветеринарний лікар. Самостійно ви можете з успіхом застосовувати методи медичної психології: відволікаючий маневр (ніжно гладити, ласкаво говорити — це може значно полегшити стан тварини), фізичне навантаження (заманювати кішку в активні ігри, виводити на прогулянки на свіжому повітрі). Фобієтерапію проводять з обережністю, оскільки нервове перенапруження може тільки погіршити ситуацію.
Чи існують методи профілактики емоційного стресу? Мінімізувати вплив емоційних стресових факторів на кішку можна за допомогою заспокійливих препаратів на основі трав. Дають їх за кілька днів до передбачуваної зміни, але перед прийомом ліків знов-таки краще проконсультуватися з ветеринаром. Крім того звертайте увагу на зміцнення загального стану та імунітету — здорова тварина значно сильніша перед негативним впливом стресових факторів.