Чи знаєте ви, що пудинг – це традиційна англійська різдвяна страва? Отже саме сьогодні, 25 грудня, хочеться трохи озирнутися на його неймовірну історію.
Історія легендарної страви налічує не менш як п’ять століть. Але тоді пудинг був... м’ясною стравою. Подейкують, що у найперші пудинги вмішували все, що лишилося з учорашнього столу, від м’яса до хлібних крихт, додавали збиті яйця та запікали у печі. Далі думка істориків розбігається: одні підтримують версію, що пудинг був гарячою вівсяною кашею, звареною на м’ясному бульйоні з додаванням спецій та чорносливу, а інші вважають, що це взагалі був спосіб консервування м’яса. Оскільки восени забивали досить багато скота (через нестачу харчів на зиму), то отримане м’ясо треба було якось зберігати. Отже, його запікали у тісті разом зі спеціями та чорносливом. І все це називалося пудингом. Чорнослив (єдиний доступний тоді сухофрукт) фігурує в усіх версіях – адже в Англії назва різдвяної страви досі звучить як plum (сливовий) pudding. І лише з кінця XVIII століття у страву стали додавати цукор. Сто років тому пудинг вже робили з молока, борошна, хлібних крихт, яєць, цукру, з додаванням тертих яблук, смородини, родзинок, спецій та алкоголю. І все ж таки з яловичим жиром. Саме в той час пудинг став вважатися одним із символів Британської імперії. Країною навіть ходив рецепт, у якому до кожного інгредієнту додавалася місцевість (частина імперії, з якої він прибув). А ще у пудинг клали різноманітні предмети, що мали передбачити майбутнє: знайдеш обручку – до весілля, ґудзик – на продовження холостяцького життя, пташину кісточку – матимеш подорожі, срібну шестипенсову монету – на щастя...
Традиційний англійський різдвяний пудинг замішують за три-чотири тижні до Різдва та зберігають у прохолодному місці, щоб він «дійшов». 25-та неділя після Трійці досі має назву «пудингової» або «замішувальної», у церквах проголошують спеціальну молитву, а у замішуванні пудинга має взяти участь кожен член сім’ї. Королівська сім’я – не виключення, навмисне знайшла вам фото, де королева Єлизавета власноруч замішує пудинг на королівській яхті Britannica (це 1950-ті), а потім те саме робить принцеса Діана (вже у 1980-ті), а принц Чарльз підливає у суміш щось алкогольне. При цьому кожен має загадувати бажання, а перемішувати слід у напрямку зі сходу на захід – на честь мудреців, які йшли вклонитися новонародженому Ісусу.
Перед подачею на стіл пудинг могли полити солодким соусом (масло з коньяком чи ромом, вершки з коньяком, йогуртовий або заварний крем кастард), або ж полити сумішшю коньяка з цукром та підпалити.
Коротше кажучи, все це надзвичайно довга та заплутана історія. На відміну від дуже простих сучасних різновидів та способів приготування страви. Сучасні пудинги – на основі рисової, манної, гречаної, пшоняної каші або ж просто на основі крохмалю та молока. Рецептів – безліч, пудинги запікають, варять, готують на пару...
Щодо пудингу Dr. Oetker, він, на мій погляд, має кілька важливих переваг:
1. Надзвичайна швидкість та простота приготування. Принаймні половину роботи (за виключенням «гарячої» частини) може легко здійснити навіть мала дитина. Особисто мій п’ятирічний син з дуже радів, власноруч готуючи пудинг Dr. Oetker з вершковим смаком та прикрашаючи його кольоровими цукатами – можете побачити результат на фото.
2. Ванільний та вершковий пудинги Dr. Oetker – універсальний смачний десерт. Можна додати на власний смак ягоди, джем, апельсини або трохи какао Dr. Oetker – і отримаєте абсолютно різні десерти.
3. Такий пудинг можна використовувати як самостійний десерт або в якості крему для тістечок чи торту (про це ми з вами ще неодмінно поговоримо).
4. Сама суміш не містить цукру та молока, тож ви можете регулювати кількість цукру самостійно (для мене це важливо, бо особисто я кладу менше цукру, ніж передбачено рецептом, а хтось взагалі додасть замінник цукру), а люди, які не переносять лактозу, можуть приготувати цей само пудинг на кокосовому чи соєвому молоці.
5. І, звичайно, точно вказані пропорції – 1 пакетик розрахований на 0,5 л молока. Це, до речі, одна з визначальних особливостей Dr. Oetker, яка мені дуже імпонує – на пакетиках з їхньою продукцією найчастіше вказано: приміром, 1 пакетик – на 500 г борошна, 1 пакетик – на 0,5 л молока... З такою інструкцією готувати – просто насолода. Ваше завдання – лише підключити фантазію та продумати, чого б вам іще хотілося додати, щоб зробити десерт оригінальним.