Цукор у дитячому раціоні
Діти обожнюють солодощі. Тістечка, морозиво, цукерки – це ж так смачно! Проте наскільки корисно? Як знайти золоту середину, щоб і малюка смачненьким порадувати, і шкоди його здоров’ю не завдати? Спробуємо розібратися.
Перші солодощі, які куштує дитина, – це грудне молоко. Солодкого присмаку йому надає молочний цукор – лактоза. Разом із мальтозою (солодовим цукром) вона входить також до складу дитячих молочних сумішей. Як бачимо, любов до солодкого в малюків формується з народження. І це абсолютно нормально, адже цукор – це вуглеводи, які є джерелом енергії. Дитячий організм дуже стрімко росте, енергетичні запаси швидко витрачаються, тому їх потрібно регулярно поновлювати.
Важливо знати!
Глюкоза в наш організм потрапляє не лише з їжею, в тому числі із солодощами. Її джерелом також є глікоген – речовина, яка накопичується в печінці та м’язах. Запаси глікогену в дітей у декілька разів менші, ніж у дорослих. Енергії ж вони потребують в рази більше – на процеси росту, розвитку, захисту від інфекцій, фізичну активність, яка у віці 3–6 років стрімко зростає.
Якщо запаси глікогену вичерпуються, для вироблення енергії організм починає розщеплювати жири, а згодом і білки. Результатом цього можуть бути неприємні наслідки для здоров’я, зокрема ацетономічний синдром. Малюк стає млявим, сонним, слабким та апатичним, його часто турбує головний біль.
Висновок: у жодному разі не можна повністю викреслювати солодощі з дитячого меню. Потрібно просто контролювати їх кількість та якість!
Норма цукру в дитячому раціоні
Малюкам від 1 до 3 років можна вживати 30–40 г швидких вуглеводів на добу. Для дошкільнят (від 3 до 6 років) добова норма цукру становить 50 г.
Корисні ласощі
Серед усього розмаїття солодощів для дитини краще обирати ті, які виготовляються на основі ягід та фруктів. Вони й смачні, й корисні. Це натуральний зефір, пастила, домашня випічка з джемом або варенням, дитячі йогурти, сирки. З трирічного віку вже можна пригостити дитину шматочком тортика або тістечком, морозивом. Головне, щоб ці продукти не були надто жирними та не містили штучних барвників та консервантів. Жир створює надмірне навантаження на ферментативну систему шлунка та підшлункову залозу. Надмірне вживання жирів може призвести до різних порушень травлення.
Краще за все обирати продукти харчування, спеціально розроблені для дітей певного віку. Їхній склад ретельно контролюється на дотримання норм споживання цукру, жиру, якість та безпеку. Такі продукти, як правило, додатково збагачені корисними речовинами – вітамінами, мінералами, жирними кислотами, тому окрім задоволення від смаку принесуть максимум користі дитячому організму.
Солодощів на кшталт вафель, шоколадних цукерок із наповнювачами, желешок їдкого кольору, солодкої вати, газованої солодкої води краще уникати. Трансжири, надмірна кількість синтетичних добавок є небезпечними для здоров’я дитини.
Якщо хочете порадувати малюка чимось смачненьким, краще пригостіть його дитячим йогуртом або сирком. Новий сирок «Растішка», наприклад, виготовлений виключно з натуральних інгредієнтів – молока найвищої якості, ягід та фруктів. Вміст доданого цукру та жирів у його складі зменшено відповідно до вимог МОЗ, а штучних ароматизаторів та барвників взагалі немає. Це чудове частування для тих діток, які не люблять молоко, адже в одному стаканчику сирка – користь аж двох склянок молока. Сирок «Растішка» допоможе малюку отримати 28% денної норми кальцію, а вітамін D3 подбає, щоб кальцій швидко засвоївся.
Смакуйте із задоволенням та будьте здорові!